COVID-19’un Mimariyi Değiştireceği 5 Yol

Covid-19 mimariyi değiştirebilecek mi? Bazı örnekler tasarımların çoktan değiştiğini gösteriyor.

covid-19 mimarlığı nasıl etkiledi covid-19, covid-19 ve mimari covid-19 mimarlığı nasıl etkiledi

COVID-19 pandemisine yapıcı bir şekilde yanıt vermek isteyen birçok mimar, en iyi bildikleri şeye yöneldi: tasarım ve inovasyon. Peki ya Covid-19 mimariyi değiştirebilecek mi?

Covid-19 mimariyi değiştirdi

Topluma getirilen yeni kısıtlamalar, yapılı çevrede doğal olarak kabul ettiğimiz şeylerin çoğunu yeniden düşünmek için bir araç oldu. Dünyanın bu yeni yaşam tarzına uyum sağlama şekli, COVID-19 salgını sonrasında yeni normalleri öngörebilir.

Geleceğin tam olarak nasıl olacağını söyleyemesek de pandemi sürecinde büyük rol oynayan güncel eğilimleri, taktikleri ve kavramları inceleyebiliriz. Aşağıdaki eğilimlerin şehirlerin tasarlanma şekli üzerinde uzun süreli etkileri olabilir.

1. Büyük şehir ofislerinden uzaklaşma

COVID-19 karantina önlemleri nedeniyle dünya çapında insanlar evden çalışıyor. Merkezi iş bölgelerinde büyük ofis binaları ve gökdelenler terk edilmiş durumda. Artık işler uzaktan yapıldığından, bazıları bu kadar geniş ve pahalı alanlara olan ihtiyacı yeniden değerlendiriyor.

Buna BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyleyen Barclays CEO’su Jes Staley de dahil. “Konum stratejimizde uzun vadeli bir düzenleme olacak. 7 bin kişiyi binaya yerleştirme fikri geçmişte kaldı.” dedi. Uzaktan çalışma kesinlikle maliyetleri düşürür ancak, bu ofislerin yokluğu çevredeki işletmeler için zararlı olabilir. Bu nedenle, merkezi iş bölgelerinde bina kullanımlarının uzun vadeli yeniden tahsisi ufukta olabilir.

2. Araç bağımlılığında azalma

İnsanlar evlerine kapatıldığından, otomobil kullanımı keskin bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak, sokaklar çıplak kaldı ve sera gazı emisyonları düştü. Petrol fiyatlarına etkisi büyük oldu. Bazı şehirler geçici olarak boş sokakları yürüyüş ve sadece bisiklet bölgelerine dönüştürdü. BBC Future’a göre Milan Belediyesi sokağa çıkma yasağının ardından 21,7 mil sokağını bisiklete dönüştüreceğini duyurdu.

Bu küresel kriz milyonlarca kişinin geçim kaynağına zarar vermesine rağmen, pandeminin çevre üzerindeki etkisi olumlu oldu. BBC Future’a göre, fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon emisyonları yıllık %5.5-5.7 rekor düşüşe doğru gidiyor. Bu küresel salgının otomobil bağımlılığından sürekli bir hareket için bir etkiye sahip olup olmadığı henüz görülmedi, ancak mevcut koşullar daha yaya dostu bir çevreye bir bakış sunuyor.

3. Yeni kamusal alan biçimleri

Pandemi sonrası bir dünyada kamusal alanların tasarlanma şekli ve kentsel alanlarda nasıl önceliklendirildikleri değişebilir. Pandemi insanları tam zamanlı yayalara dönüştürdüğünden, kamusal alanlar ev dışındaki birkaç boş zaman kaynağından biri haline geldi. Los Angeles Times’tan Sam Lubell, “Parklar, plazalar, gezinti yerleri, toplum merkezleri veya yayalara devredilen sokaklar aracılığıyla, eninde sonunda bir araya gelmeye ve yıpranmış topluluk bağlarımızı güçlendirmeye yardımcı olacak daha fazla kaynak ayıracağız.” diyor.

COVID-19 salgını gibi anlarda bu alanların nasıl güvenli tutulabileceğini düşünmek de önemlidir. Mimarlık firması Studio Precht, insanların dışarıda olmasına izin verirken sosyal mesafeyi korumaya yönelik bir park fikrini açıkladı. Gelecekteki acil durumlarda, bunun gibi parklar kentsel alanlarda sığınak ve huzur alanları sunmaya devam edecek.

4. Yeni restoran yerleşimleri

Tayvan, Hong Kong, Güney Kore ve Çin de dahil olmak üzere bazı Asya bölgelerinde karantina kısıtlamaları gevşetildiğinden, restoranlar karantinadan sonra dışarıda yemek yemenin nasıl olabileceğine dair bir fikir vererek yeniden açıldı. Bazı restoranların girişlerinde zorunlu vücut sıcaklığı kontrolü var ve çoğu sosyal mesafe kurallarına uyuyor. Oturma yerleri sınırlandırılmış ve müşterilerin birbirinden güvenli bir mesafede kalması için aralık bırakılmış.

Bir masada birlikte oturabilecek kişi sayısında sınırlamalar var ve yemek yerken maskeler hala gerekli. Masaları ve kabinleri ayırmak için plastik koruyucuların kullanımı da yaygun. Şanghay’daki bir restoranda, müşterileri girmeden önce dezenfekte eden tam vücut dezenfektan püskürtme makinesi, Pekin’de yiyecek dağıtmak için robot kullanan bir restoran bile var. Pandemi bittikten sonra bu düzen varyasyonlarının ve tasarım özelliklerinin birkaçının kaldığını göreceğiz.

5. Modüler yapıda artış

COVID-19 salgını, acil durumlarda hızlı tasarım ve inşa etme ihtiyacını vurguladı. Sağlık sektörü boğulmaya devam ederken hastaneler, karantina merkezleri, test alanları ve geçici konaklama yerleri gibi daha fazla tesise olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bu talep ve bu alanlara olan acil ihtiyaç göz önüne alındığında, modüler inşaat giderek daha yaygın hale geldi.

Bu bina tekniği, geleneksel binadan daha hızlı, esnek ve daha az savurgan. Pandeminin merkez üssü Wuhan’da görüldüğü gibi, şehir iki hastane için modüler yapı kullandı. Yaklaşık iki hafta içinde inşa edilen 1.000 yataklı Huoshenshan tesisi ve 1.600 yataklı Leishenshan Hastanesi. Modüler yapının hızlı ve esnek doğası, tıp endüstrisinin dışında geniş kapsamlı kullanımlara sahip olabilir.

Exit mobile version