Dünyanın Google’da En Çok Aratılan Binaları

Seyahat şirketi Kuoni, dünyanın en çok aranan önemli noktalarını ortaya çıkarmak için Google verilerini analiz etti.

Dünyanın Google'da En Çok Aratılan Binaları, İnternetin en favori 10 binası

Her ülke için Google’da en çok aranan mimarilerin yakın tarihli bir sıralaması, bazı sürprizleri olan bir resim sunuyor. Her şeyden önce, bahsedilen binaların yarısı Avrupa topraklarında ve hemen hemen hepsi (birkaç istisna dışında) Batılı ülkelerde.

İnternetin en favori 10 binası

Birinci konumda, pek de sürpriz olmadan, dünyanın en yüksek gökdelenini buluyoruz (en azından şimdilik): Yeni Zelanda’dan Brezilya’ya kadar dünyanın dört bir yanına dağılmış 71’den az olmayan ülkede en çok aranan bina olarak ikonik Burj Khalifa.

Modern bir mühendislik harikası olan Burj, tamamlanmasının ardından en yüksek bağımsız yapı olması, en yüksek dolu zemine sahip olması, dünyanın en uzun asansörüne sahip olması ve ayrıca en yüksek açık hava gözlem güvertesi de dahil olmak üzere birçok rekor kırdı.

BAE başkanı ve Abu Dabi hükümdarı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın adının verilmesi ve inşa edilmesi beş yıl alan bu dönüm noktası, uluslararası tanınırlık kazanmak ve Dubai’ye turizmi artırmak için inşa edildi ve tahminen 3,53 milyon kişi ziyaret etti.

Eyfel Kulesi, seyahat etmek için en popüler ikinci yer oldu ve 29 ülke tarafından tercih ediliyor; İngilizler, Kanadalılar ve Avustralyalılar, Paris’teki aşk kulesine herhangi bir başka dönüm noktası üzerinden yapılacak bir geziyi araştırıyorlar.

Peru’nun antik kenti Machu Picchu, İspanya ve Portekiz dahil 19 ülkenin en çok aranan üçüncü sırasını aldı. Esas olarak cilalı kuru taş duvarlardan inşa edilen 15. yüzyıl kalesi, yalnızca 1911’de keşfedildiği için Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak kabul edilir.

Londra’nın dünyaca ünlü saat kulesi Big Ben, Tac Mahal’in yanı sıra dünya genelinde en çok aranan dördüncü ortak simgedir. Simgesel yapı genellikle Big Ben olarak anılsa da, bu aslında Westminster Sarayı’nın kuzey ucunda yer alan saat kulesinin içindeki Büyük Çan’ın adıdır.

 1. Burj Khalifa, BAE
 2. Eyfel Kulesi, Fransa
 3. Machu Picchu, Peru
 4. Big Ben, Birleşik Krallık
 5. Tac Mahal, Hindistan
 6. Pompei, İtalya
 7. Elhamra, İspanya
 8. Notre Dame, Fransa
 9. Stonehenge, Birleşik Krallık
 10. Petra, Ürdün
 11. Çin Seddi, Çin
Exit mobile version