Grimshaw’ın Yeni Yaya Köprüsü “Yeşil Akciğer”e Can Verecek

Grimshaw tarafından tasarlanan bu yaya köprüsü, Toulouse'un yeni 'yeşil akciğer' ada parkına bağlanacak.

life green heart LIFE Green Heart life green heart

Grimshaw, Eiffage, Ingerpop, ppa.architecture, ATP ve Quartier Lumières ile ortaklaşa, Fransa’nın güneyindeki Toulouse’daki Rapas yaya köprüsünü tasarlama yarışmasını kazandı. Köprü, yayaları ve bisikletlileri Garonne Nehri içindeki şehrin yeni “yeşil akciğeri” olan gençleştirilmiş Ile de Ramier’e daha iyi bağlamaya hizmet edecek iki köprüden biri.

2019 yılında Toulouse, Ile de Ramier’in kuzey kesiminde 10 hektarlık yeşil alan oluşturmak için AB genelinde çevre, doğa koruma ve iklim eylemi projelerini destekleyen bir girişim olan Avrupa Birliği Çevre ve İklim Eylemi Programı (LIFE) tarafından seçildi. LIFE Green Heart adlı proje, iklim değişikliğiyle mücadele aracı olarak adanın biyolojik çeşitliliğini yeniden ağaçlandırmayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.

Fransa’daki yeşil akciğeri bağlayacak köprü: LIFE Green Heart

Şehri bu dönüşen, yemyeşil alanla birleştirmeye çalışan köprü, Fer à Cheval semtinden adanın kuzeyine bağlanacak ve nehir boyunca yaklaşık 525 fit yayılacak. Şehir tarafında, köprü nehir gezinti yoluna ve şehir bisiklet yoluna erişim ile doğrudan sete bağlanacaktır. Aynı zamanda hafif raylı sistem istasyonu Avenue du Muret – Marcel Cavaillé’ye bağlanacak.

Ada tarafında, köprü arazi seviyeleri tarafından yönlendiriliyor ve peyzaj üzerinde sınırlı bir etkiye sahip. Yapı, nehirden gelebilecek olası taşkınları azaltmak için tasarlanmış 360 derecelik eğimli beton rampa ve merdivenlerle parka iniyor.

Tasarım, kablolu köprüyü destekleyen 197 fitlik ters V şeklinde çelik direk ile tanımlanıyor. Yapı adaya açılan bir kapı görevi görüyor ve köprünün kuzeyde eski şehrin ve güneyde Pireneler dağ silsilesinin kesintisiz manzarasını sunmasını sağlıyor.

Exit mobile version