Mimarlıkta Parametrik Tasarım Nedir?

Parametrik tasarım, uzun süredir devam eden yönergelere karşı isyan olarak ortaya çıkan parametrik tasarım örnekleri nelerdir?

parametrik tasarım Mimaride Parametrik Tasarım Örnekleri, Parametrik modelleme, Parametrik Tasarım parametrik tasarım

Tamamen dijital bir alanda prototiplemeyle desteklenen tasarım süreçlerinin kaçınılmaz olarak iyileştirilmesi, mühendislerin ve tasarımcıların yaklaşımlarını yeniden düşünmelerine izin verdi.

Örneğin mimari prototip oluşturma, 3B modelleme ve tasarım, geçtiğimiz on yılda “parametrik tasarım” ile karakterize edilen yeni yaklaşımlar gördü.

Parametrik Tasarım Nedir?

Parametrik tasarım, özellikle uzun süredir devam eden yönergelere karşı isyan etti. Parametrik mimari alanında çok sayıda mimarın olduğunu belirtelim.

Luigi Moretti “parametrik mimari” ifadesini kullanan ilk mimardı.

Düz çizgiler, keskin köşeler ve dar açılar eski tarzların can damarıydı. Tersine, parametriklik serbest biçimli mimari kavramlara odaklanıyor. Geniş çizgiler, eğriler ve düzensiz şekiller her bina karakterini verir.

Bu tür tasarımlar fütüristik veya hatta başka bir dünyaya ait görünebilir.

Aşağıdaki öğeler parametrik mimariyi tanımlar:

Tasarım amacını tasarım sonucuyla birleştiren algoritma tabanlı yöntem olan parametrik tasarım, mimarlar arasında en çok tartışılan tasarım yaklaşımı olmuştur. Elemanların etkileşimi ile karmaşık geometriler ve yapılar oluşturarak neredeyse herkesin dikkatini çeker.

Son yıllarda parametrik modelleme, yazılım paketlerinin komut dosyası arabirimleri aracılığıyla projelere girme yolunu buldu. Çoğu tasarımcı, metin yerine diyagramları içeren görsel komut dosyası arabirimlerinden yararlanır. Robert McNeel & Associates’in Grasshopper’ı, Bentley Systems’in Generative Components’ı ve Revit Autodesk’in Dynamo’su, parametrelerden kullanıcı tanımlı işlevler aracılığıyla ilişkilerin akışını haritalayan ve geometri oluşturulmasıyla sonuçlanan grafiklere dayalı birincil görsel komut dosyası oluşturma arayüzleridir.

Mimaride Parametrik Tasarım Örnekleri

Frank Gehry’nin Barselona’daki “Fish” veya Peix Olimpic, ünlü mimarın birçok parametrik binasından biridir. Gehry, organik şekilleri bir sonraki aşamaya taşımasıyla tanınıyor.

Zaha Hadid Architects, büyük ölçekli parametrik olarak tasarlanmış binaları hayata geçiren bir mimarlık firmasının en bilinen örneklerinden biridir. Çin, Pekin’deki Galaxy SOHO Alışveriş Merkezi, neredeyse hiç görünür köşesi veya keskin kenarı olmayan bir ofis, perakende satış ve eğlence kompleksidir. Tasarımı, sürekli bir alan hissini uyandırır.

Parametrik mimarinin bir başka örneği, Santiago Calatrava’nın New York City’deki Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Merkezi (Oculus olarak da bilinir) için tasarımıdır.

Exit mobile version