Video Oyunlardaki Gözden Kaçan Çağdaş Mimari

Gelişen oyun dünyası aynı zamanda göz alıcı bir mimariyi de içermeye başladı. Video oyunlar, çağdaş mimariyi nasıl etkiledi?

çağdaş mimari çağdaş mimari, Red Dead Redemption II, Video oyunlar çağdaş mimari

Teknolojik evrimin video oyunları dünyasına getirdiği en belirgin değişikliklerden biri mimari açıdan oldu. Video oyun mimarisi haritalar, seviyeler veya keşfedilecek tüm dünyalar olsun, hareket edebileceğiniz ve hareket edebileceğiniz oyun ortamının kalitesi olarak tasarlanmıştır.

Bir zamanlar neredeyse her zaman çokgenlerden oluşan ve etkileşime girmesi zar zor mümkün olan bir arka plan artık oyun deneyiminin ortak kahramanı, bazen oyun karakterleri kadar önemli.

Teknolojinin sınırlamalarına rağmen mimarinin, ortamın evriminde merkezi bir rol oynamadığını söylemek yalan olur.

Video oyunlar, çağdaş mimariyi nasıl etkiledi?

Bununla birlikte, Red Dead Redemption II gibi “eski” konsol nesli için piyasaya sürülen en son video oyunları ve daha da fazlası, büyük atmosferik korku Returnal veya The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience gibi yeni nesil için ideal olarak tasarlananlar bulunuyor. Birkaç yıl önce hayal bile edilemeyen bir derinlik ve erişim sağlayan bir standart ev televizyonu ve monitörle birleştiğinde, daha fazla bilgi işlem gücüne güvenerek mimari yönü daha da önemli hale getirdi.

Gündelik yaşamda mimarlık, içinde yaşayanlara ve gözlemleyenlere çapraz ölçekli yaklaşımla konuşan, genelden özele giden, yalnızca dikkatli bir gözün yakalayabileceği benzersiz özellikleri gizleyen veya ortaya çıkaran bir dildir.

Benzer şekilde bu cihazlar aracılığıyla oyuncuların dikkatini çekmek, hem Final Fantasy VII: Remake, Doom Eternal ve Cyberpunk 2077′de olduğu gibi kendilerini o dünyaya kendilerininmiş gibi vermelerine hem de tamamen teknik referans noktalarına sahip olmalarına yardımcı olur.

Temel olarak bir video oyununun mimarisi, içinde oynayabileceğiniz mekansal düzeni temsil eder. Ayrıca temsil ile gerçek dünya mimari arasındaki temel fark şu şekilde özetlenebilir: mekanların algılanması, işlevi ve tutarlılığı, ulaşılması gereken temel hedefler, sadece yapısal yönlere çok fazla dikkat etmeden yaratıcılık ve ustalıkla çeşitlilik gösterebilmek.

Her mimar, aklının ötesinde hiçbir fiziksel, ekonomik veya başka kısıtlama olmaksızın inanılmaz mekanlar yaratmanın hayalini kurar. Aslında video oyunlarında da (örneğin sinemada olduğu gibi) fantastik dünyaların temsili bu amaca en yakın olanıdır.

Exit mobile version